top of page
Szukaj

Moc Asan

  • Swami Sivadasananda
  • 23 kwi 2017
  • 4 minut(y) czytania

„Nikt nie zdaje sobie sprawy z mocy asan” – to słowa Swamiego Vishnudevanandy, wypowiedziane z pokornym szacunkiem do nauki Jogi.



Joga wskazuje na defekty życia człowieka – ból i niewiedzę – i proponuje praktyczne sposoby doświadczania szczęścia i wiedzy w zgodzie z prawami natury. Prawa te są wygrawerowane w każdej komórce naszego ciała i są tłem każdej naszej myśli. Poniżej znajduje się opis trzech procesów o ogromnej mocy, aktywowanych podczas praktyki asan:


Odblokowywanie energii witalnej

Główną motywacją do praktyki asan jest na ogół zwiększenie ilości energii czy prany. Kiedy utrzymujesz pozycję, w określonych rejonach ciała, będących fizycznymi odpowiednikami głównych skrzyżowań meridianów, powstaje napięcie. Nie ważne, czy napięcie to występuje między ciałem a matą, jest naciskiem na stawy czy delikatnym rozciąganiem mięśni – obserwuj uważnie, co się dzieje, kiedy napięcie zwalnia się, podczas gdy powoli wychodzisz z asany.

W trakcie leżenia w pozycji martwego ciała i relaksacji przed następną pozycją, możesz empirycznie doświadczyć zwiększenia przepływu energii. To znacznie więcej niż tylko posiadanie większej świadomości ciała. Kiedy uwolnisz się od ciała, porzucając opór sile grawitacji, możesz doświadczyć uczucia lekkości, magnetycznego przepływu energii od stóp do głowy. Różni się to i jest niezależne od motorycznych i sensorycznych impulsów nerwowych, przechodzących przez mięśnie.

W każdej asanie przepływ prany jest charakterystyczny. Gdy już nauczysz się go zauważać podczas relaksacji po danej asanie, możesz zacząć skupiać się na nim, nawet utrzymując daną pozycję. Z czasem, na podstawie koncentracji na przemieszczającej się energii, nauczysz się, jak długo powinieneś utrzymywać asanę.

Kiedy energia jest odblokowana, możesz wyjść z pozycji, zrelaksować się na chwilę, po czym przejść do następnej asany. W celu osiągnięcia energetycznych korzyści z praktyki jogi, zaleca się pozostawanie w jednym systemie praktyki.


Swami Sivananda mówi:

„Każdy powinien wybrać kilka asan, odpowiadających jego temperamentowi, możliwościom, wygodzie, ilości czasu i wymaganiom. Nigdy nie zmieniaj asan. Stosuj się nieprzerwanie do jednego zestawu. Jeśli jednego dnia wykonasz jeden zestaw, a drugiego dnia inny itd., nie doświadczysz wielu korzyści.”


Funkcjonowanie gun

Joga opisuje częstotliwość wibracji energii witalnej na trzech poziomach. Guny to „jakości natury”, odnoszące się do całego wszechświata, włącznie z umysłem i ciałem:

______________________________________________________________

Sattva

Czystość, przejrzystość, spokój, harmonia, balans, świadomość, szczęście, radość, miłość, cisza, światło, wiedza, inteligencja.

_______________________________________________________________

Rajas

Aktywność, pasja, zdenerwowanie, zmartwienia, pożądanie, gniew, niepokój, impulsywność, wzburzenie. ________________________________________________________________

Tamas

Lenistwo, letargia, iluzja, ignorancja, sen, przywiązanie, strach, depresja, monotonia, uczucie ciężkości, proces rozkładu.

________________________________________________________________


W żadnym z tych trzech stanów nie pozostajemy długo. Tak jak noc (tamas), dzień (rajas) i wschód/zachód Słońca (sattva) powtarzają się cyklicznie, tak samo guny nieustannie się zmieniają.

Dzisiejsze życie w dużych miastach charakteryzuje się nadmiarem rajasu – zmysły są nieustannie bombardowane ekscytującymi widokami, dźwiękami, zapachami i smakami. Ten pośpiech powoduje znaczne pobudzenie, po którym występuje długi okres zmęczenia czy tamasu – energii witalnej jest niewiele, a umysł nie może się na niczym skoncentrować. Gdy ktoś rzadko szuka spokojnej, kreatywnej, pozytywnej i wznoszącej energii sattvy, ciało i umysł pozostają uwięzione w rajasie lub tamasie. Joga pomaga zbalansować funkcjonowanie gun przez zwiększanie ilości sattvy.

Za każdym razem, kiedy podczas lekcji asan energia witalna zaczyna krążyć, odnosi się wrażenie doświadczania spadających kropli nektaru, wpływających na cały organizm.

Z upływem praktyki, można obserwować, jak asany nie tylko zwiększają ilość energii, ale także zwiększają balans między trzema gunami.

Popatrzmy na przykład na 3-minutową praktykę świecy: doświadczanie pozycji zależy od tego, która guna aktualnie przeważa. Jeśli jest więcej tamasu, ciało będzie ciężkie i będziesz chciał raczej wyjść z pozycji, by więcej czasu spędzić w relaksie. Jeśli dominuje rajas, ciało będzie chciało nieustannie wychodzić i wchodzić do pozycji, a nie ją utrzymywać. W obu wypadkach koncentracja na oddechu pomoże przezwyciężyć letargię czy tamas, a długie, kontrolowane wydechy pomogą uspokoić stymulujące impulsy rajasu w mięśniach.

Podobnych odczuć można doświadczyć w innych asanach jak stanie na głowie, pług, ryba skłon do przodu na siedząco i skręty kręgosłupa.

Po relaksie końcowym guny są bardziej zbalansowane. Łatwiej jest medytować (sattva), wykonywać prace wymagające dużo energii (rajas) i spać głęboko w nocy (tamas).

Ważna kwestia, którą należy tu poruszyć: pogłębianie sattvy w czasie wykonywania asan i pozostawanie w tym stanie później zależy głównie od tego, co jadłeś przed praktyką. Mięso i alkohol wytwarzają tamas; stymulanty jak kawa, czarna herbata, cebula i czosnek wzmagają rajas. Największą pomocą w utrzymaniu gun w harmonii jest wegetariańska, sattviczna dieta.


Koncentracja i pozytywne myślenie

Pragnienie bycia dobrą, pozytywną osobą to naturalna tendencja wyższego umysłu. Jednak choć możesz dobrze znać swoje negatywne nawyki myślowe, często ich zmiana na pozytywne bywa trudna. W Raja Yoga Sutrach Patanjalego zjawisko to opisano w neutralny, obiektywny sposób:


Kiedy myśli są spokojne, obserwator pozostaje w swojej prawdziwej naturze. (1,3)

Kiedy fale jeziora są spokojne, łatwo można zobaczyć dno. Podobnie, gdy modyfikacje umysłu, czyli myśli, zanikają, uwidacznia się twoja prawdziwa natura. Jest ona taka sama dla każdego i manifestuje się pod postacią spokoju, miłości i szczęścia.


Kiedy umysł nie jest skoncentrowany, obserwator identyfikuje się z modyfikacjami umysłu. (1,4)

Gdy powstają myśli, od razu pojawia się tendencja do identyfikowania się z nimi. Szczególnie dzieje się tak w tzw. „wolnym czasie”, kiedy umysł jest rozproszony, ponieważ nie musi koncentrować się na konkretnym zadaniu. W takiej sytuacji bardzo trudno pozbyć się instynktownych myśli związanych z pożądaniem, gniewem, nienawiścią i zazdrością, gdyż umysł nie jest skupiony. Bez koncentracji uważamy „film” umysłu za prawdę.


Kiedy negatywne lub szkodliwe myśli zakłócają umysł, można je pokonać przez ciągłe rozważanie ich przeciwieństw. (1,33)

Poprzez nieustanną świadomość i koncentrację można zamienić bezużyteczne fale myślowe na myśli pozytywne. Asany naturalnie rozwijają koncentrację. Zsynchronizowanie pozycji ze świadomym oddechem i relaksacją pozwala szybko uspokoić umysł.


Podczas lekcji asan, atmosfera grupy i instrukcje nauczyciela łatwo wprowadzają umysł w stan koncentracji. To dlatego możesz woleć praktykować w grupie niż w domu.

Staraj się ćwiczyć w domu to, czego nauczyłeś się w czasie lekcji i połączyć się z magiczną mocą asan.

Gdy głęboko się relaksujesz, negatywne myśli stają się lekkie jak piórka i zmieniają się w pozytywne.

autor: Swami Sivadasananda, uczeń Swamiego Vishnudevanandy

i dyrektor centrum yogi Sivanandy w Madrycie.

Yoga Acharya na centra yogi w Europie i Ameryce Południowej.

email: SwamiSivadasananda@sivananda.net

tłumacz: Barbara Celej

 
 
 

Comments


Miej w sobie wewnętrzne ciepło dla siebie i dla ludzi ,
żeby Tobie było dobrze z samym sobą
i
żeby innym było dobrze z Tobą

- HANIA JOGA -

  • Facebook Social Icon
bottom of page