O praktyce jogi - wprowadzenie
- hanka
- 6 maj 2015
- 3 minut(y) czytania
Ten łatwy i kompleksowy program ćwiczeń sprawi, że będziesz smuklejsza, piękniejsza i bardziej zrelaksowana. Coraz więcej osób włącza jogę do regularnego treningu, ponieważ to znakomity sposób na relaks i dobrą kondycję.Joga spala kalorie, wzmacnia i uelastycznia mięśnie, ujędrnia ciało.Regularne ćwiczenia pozytywnie wpływają na psychikę i dodają energii. Wbrew pozorom nie musisz mieć ciała z gumy, ani zapisywać się na specjalne kursy.
Prezentuję 12 pozycji, zwanych asanami, które każda początkująca jogini powinna opanować, zanim zacznie bardziej skomplikowany trening. A więc zaczynamy, rozłóż matę do ćwiczeń i nie pozwól jodze czekać na siebie ani chwili dłużej :)
TYPY JOGI
Istnieją różne odmiany jogi, należące do wspólnej grupy zwanej hatha-joga.
Do najpopularniejszych należą:
power-yoga, czyli Ashtanga, którą charakteryzuje intensywne tempo ćwiczeń
joga Iyengara - polegająca na doskonaleniu techniki
bikram joga - ćwiczenia w temperaturze 35 st. C
Kundalini i Tantra - kontrolują przepływ energii, oddechu i relaksacji
oraz wiele innych opisanych gdzieś na mojej stronie :)
RODZAJE ASAN
Istnieje mnóstwo pozycji (asan). Każda z nich ma swoje odmiany i modyfikacje dostosowujące ćwiczenie do możliwości osób praktykujących jogę. Mogą to być asany wzmacniające mięśnie, zwiększające ich wytrzymałość, poprawiające elastyczność, czy sylwetkę, albo relaksujące. Asany wykonujemy we wszystkich płaszczyznach i osiach, oznacza to, że na zajęciach jogi możesz spodziewać się, że asany będą m.in.:
stojące
siedzące
leżące (na plecach lub na brzuchu)
odwrócone, czyli takie, przy których głowa jest niżej niż pozostałe części ciała :)
skłony do przodu i do boku
wygięcia do tyłu
skręcające
balansujące i równoważne
rozciągające
oraz inne kombinacje oparte na powyższych.
TECHNIKA
Asany można wykonywać w różnym tempie, w szybkim - co rozgrzewa cały organizm, a także usprawnia układ oddechowy i krążenia, lub powoli, w połączeniu z odpowiednim oddechem - co sprzyja relaksacji. Poszczególne pozycje można łączyć w sekwencje, płynnie przechodząc od pozycji do pozycji, lub wykonywać każdą pozycję odrębnie.
ODDYCHANIE
Kontrolowanie oddechu jest jedną z podstaw jogi. Wdychaj powietrze przez nos przy zamkniętych ustach. Wypełniaj powietrzem najpierw gardło, potem klatkę piersiową, a na końcu wciągnij je do brzucha. Wydech jest wydłużony i spokojny, rówmież przez nos.
PLAN DZIAŁANIA
Podaję 12 podstawowych pozycji przyjmowanych w treningu jogi. Rozpocznij od wykonania sekwencji Powitania Słońca. Powtórz ją 3-5 razy.
Następnie wykonaj ćwiczenia od 7 do 11, wytrzymując w każdej pozycji przez 3-6 oddechów. Jeżeli ćwiczenie składa się z dwóch części (pozycje 8-11), każdą z nich należy również utrzymać przez 3-6 oddechów.Trening zakończ pozycją 12, a następnie połóż się na plecach do relaksacji:
rozluźnij mięśnie całego ciała,
dłonie obróć wnętrzem do góry,
pozwól stopom opaść na zewnątrz,
poczuj ciężar swojego ciała i jego nacisk na podłoże,
oddychaj głęboko.
Trenuj często, najlepiej 3-6 razy w tygodniu. Powitanie Słońca możesz wykonywać codziennie rano.
Pozycje tworzące Powitanie Słońca wykonuje się zawsze w kolejności od 1 do 6. Traktuj tę sekwencję jako całość, którą wykorzystuj jako rozgrzewkę na początku każdego treningu.
Pozycje 7-11 wykonuje się każdą z osobna. Ich celem jest wzmocnienie mięśni, zwiększenie ich elastyczności oraz poprawa równowagi ciała.
Pozycja 12 nadaje się na zakończenie treningu.
POSTĘPY
Po kilku treningach nabierzesz wprawy i wykonanie ćwiczeń nie będzie dla ciebie problemem. Nie pozwól mięśniom się lenić. Systematycznie zwiększaj intensywność i stopień trudności treningu. Wytrzymuj dłużej w każdej pozycji (zwiększaj ilość oddechów), podczas Powitania Słońca podnoś tempo przechodzenia od jednej pozycji do kolejnej, utrudniaj ćwiczenia, pogłębiając zakresy ruchu (np. w pozycji trójkąta oprzyj dłoń na podłożu zamiast na podudziu).
SPRZĘT
Mata do ćwiczeń lub podłoże uniemożliwiające ślizganie się, wygodny strój sportowy.
ZAPRASZAM NA MATĘ :)

Comments