top of page

Medycyna naturalna

 

Świecowanie i konchowanie uszu

metodą Indian Hopi

Świecowanie uszu było metodą znaną już w czasach starożytnych w Egipcie, Chinach, Indiach, Tybecie, jak również w kulturach Azteków i Majów. Początkowo zabiegi wykonywano za pomocą odpowiednio przygotowanych muszli ślimaka. Amerykańscy Indianie Hopi i Cherokee oraz Indianie z Meksyku wciąż używają świecowania jako środka leczniczego. Indianie Hopi to plemię charakteryzujące się rozległą wiedzą dotyczącą różnych metod leczniczych oraz wielkim rozwojem duchowym. Wiedza na temat ziołowych świec przywędrowała do Europy wraz z Indianami Hopi z plemienia Pueblo, a dzięki skutecznemu działaniu i prostocie stosowania ich metoda świecowania i konchowania uszu znalazła zastosowanie w medycynie ludowej i naturalnej.
Badania prowadzone od 1985 roku wykazały możliwość połączenia zalet świecy z tradycyjną aromaterapią poprzez dodanie ziół, olejków eterycznych, wosku pszczelego i innych substancji naturalnych do nasycania produktów.
 
Zabieg świecowania uszu aktualnie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i jest coraz częściej stosowany przez współczesnych bioenergoterapeutów, zielarzy oraz uzdrowicieli, jak również w warunkach domowych jako naturalny sposób poprawy zdrowia.
 
Budowa i składniki ziołowej świecy rurkowej i konchy
 
Ziołowa świeca rurkowa wykonana jest z płótna bawełnianego nasączonego woskiem pszczelim, ziołami i naturalnymi olejkami eterycznymi. Ma kształt rurki o średnicy odpowiadającej średniej anatomicznej budowie otworu usznego, czyli 8 mm (dla dorosłych) i 6 mm (dla dzieci; również dla dorosłych).
Koncha natomiast to świeca o lejkowatym kształcie rozszerzającym się ku górze. Długość świecy i konchy dobrana jest do odpowiedniego czasu spalania, czyli ok. 15 min (w przypadku wyrobów 8 mm).
W dolnej części świecy znajduje się emiter ciepła, czyli wtopiona w wosk cieniutka blaszka, wykonana z folii aluminiowej, dopuszczonej do kontaktu z żywnością i skórą pacjenta. Dzięki niej świeca równomiernie nagrzewa się i samoczynnie gasi w odpowiednim miejscu i czasie. Świece i konchy firmy Herbamedic, które używam do zabiegu, posiadają również filtr bezpieczeństwa, zbudowany z plastikowej obręczy dostosowanej wielkością do dolnego brzegu świecy, który zapobiega zbyt głębokiemu wsunięciu końcówki do ucha oraz zatrzymuje osady powstające podczas spalania świecy.
Ze względu na to, że na rynku możemy spotkać świece różnych producentów i różnej jakości, ważne jest stosowanie tylko sprawdzonych produktów.
 
Świece i konchy polskiego producenta Herbamedic wykonywane są całkowicie ręcznie według tradycyjnych technik, w zaostrzonych warunkach sanitarnych, zapewniających czystość mikrobiologiczną i sterylność procesu produkcji.
Wosk wchodzący w skład tych materiałów pochodzi z terenów ekologicznie czystych, objętych programem Eko-Natura 2000, m.in. z Roztoczańskiego Parku Narodowego i Puszczy Zwierzynieckiej. Produkty tej firmy to wyroby regionalne i, co najważniejsze, całkowicie polskie. Czystość wosku została potwierdzona przez Laboratorium Badania Produktów Pszczelich w Puławach oraz jest zgodna z polską normą PN-72/R-78890. Natomiast użyte w świecach i konchach naturalne olejki eteryczne posiadają atest PZH nr HŻ/05458/01 oraz inne certyfikaty, potwierdzające wiarygodność firmy i jej produktów: http://herbamedic.pl/23/51/O-swiecach%3Cbr%3Ei-konchach.html
 
Składnikami leczniczymi są tu naturalne olejki eteryczne i sproszkowane zioła, o ściśle dobranej ilości i składzie. Świece i konchy typu Herbacone nasycone są mieszanką naturalnych olejków eterycznych, natomiast typu Biocandle specjalnymi olejkami eterycznymi ukierunkowanymi na konkretne działanie terapeutyczne lub preferencje pacjenta. Np. przy chorobach zatok i uszu wskazane jest użycie świecy lub konchy z olejkami eukaliptusowym, sosnowym lub lawendowym, natomiast przy bólach głowy goździkowym, z melisy lub drzewa różanego. Właściwości użytych olejków eterycznych producent wyczerpująco opisał na swojej stronie internetowej: http://herbamedic.pl/23/56/Wlasciwosci-olejkow%3Cbr%3Eeterycznych.html
 
W produkcji używa się różnego rodzaju wosku (z wyjątkiem gryczanego), dlatego świece i konchy mogą różnić się kolorem i zapachem, również jego intensywnością.
 
Mechanizm zabiegu świecowania uszu
 
Podczas spalania się świecy w kanale usznym na skutek tzw. efektu komina wytwarzane jest podciśnienie. Prowadzi to do odczuwalnej regulacji ciśnienia zatok. Ciśnienie krążące w kanale świecy dostarcza stężoną parę wzbogaconą wyciągami ziołowymi i olejkami eterycznymi do wewnątrz ucha. W wyniku tego następuje leczenie podrażnionych stref oraz usuwanie z ucha pod ciśnieniem zanieczyszczeń i osadów. Podczas procesu spalania lekko nagrzewający się emiter ciepła przenosi łagodny uspokajający prąd ciepła i olejków ziołowych do wnętrza ucha. Lokalnie dostarczone ciepło powoduje stymulację obwodowego ciśnienia krwi, które wzmacnia immunologiczny system obronny danego miejsca oraz poprawia krążenie limfatyczne. Ciepło stymuluje punkty energetyczne ucha i powoduje prawidłowy obieg energii.
Większość osób odczuwa w tym czasie obniżenie ciśnienia, lekkość w okolicach uszu i w głowie. Jest to jeden z głównych efektów świecowania.
Stwierdzono, że ucho ludzkie zawiera około 130 głównych punktów akupunktury, połączonych z odpowiednią częścią ciała. Wibracje, które otrzymujemy ze świata zewnętrznego poprzez ucho przenikają do naszego mózgu i stymulują pracę całego organizmu. Przy zanieczyszczonych uszach efekt ten może być stłumiony.
 
Świecowanie jest bardzo przyjemną i skuteczną metodą leczniczą. Należy do metod, które można stosować praktycznie u wszystkich, niezależnie od wieku.
U dzieci konchowanie stosujemy od 10 roku życia.
 
Wskazania do zabiegu świecowania uszu
 
  • delikatne oczyszczanie uszu z nadmiaru woskowiny
  • podrażnienie uszu lub zatok
  • zaburzenia ostrości słuchu, niedosłuchbłędnikowe zaburzenia równowagi
  • efekt uśmierzający w przypadkach drażliwości lub stresów
  • szumy w uszach, tzw. "dzwonienie" w uszach
  • energetyczne ożywienie w przypadkach osłabienia słyszalnościregulacja ciśnienia przy bólach głowy, migrenach
  • zapalenie zatok (nosowych, czołowych, szczękowych)
  • nieżyty nosa (również alergiczny nieżyt nosa)
  • zakłócenia krążenia w naczyniach krwionośnych ucha
  • samoistne bóle głowy (bóle naczyniowo-ruchowe i migrenowe)
  • migreny szyjne
  • nadmierna pobudliwość nerwowa
  • nerwice narządowe tzw. "wegetatywne" (żołądka, jelita grubego, serca)
  • lokalna aktywacja limfy i procesów metabolicznych
  • stymulacja energii - cyrkulacji prądów energetycznych
  • regulacja i usprawnienie krążenia energii życiowej
  • rozładowanie stresu i wzmożonego napięcia mięśniowego
  • problemy z czystością widzenia i postrzegania kolorów, zmysłem smaku oraz powonienia
  • kłopoty z zasypianiem
 
Działanie terapeutyczne zależy od użytego olejku, czyli ma działanie m.in. przeciwzapalne, przeciwdepresyjne, uspokajające, oczyszczające, obniżające ciśnienie krwi, lekko usypiające, udrażniające drogi oddechowe przy katarze i problemach z zatokami, niweluje uczucie przytkania uszu.
Zabieg ten wskazany jest w celach relaksacyjnych i jako niemedyczny środek uspokajający.
 
Przeciwwskazania
 
Świecowania nie można stosować m.in. przy:
  • pęknięciu błony bębenkowej ucha
  • wydzielinie z ucha (np. ropienie)
  • uczuleniu na produkty pszczele i miód
  • zdiagnozowaniu tętniaków naczyń krwionośnych mózguz
  • innych obecnych w uchu urządzeń
  • różnego typu infekcjach uchaurazach głowy
  • chorobach zakaźnych
  • nadpobudliwościu dzieci do 5 lat
 
Świecowania uszu nie wykonuje się osobom, które nie są w stanie leżeć przez kilkanaście minut bezruchu, a więc małym dzieciom i osobom z upośledzoną koordynacją ruchową.
 
Jak często należy przeprowadzać zabieg świecowania uszu?
 
Podstawą wykonania zabiegu świecowania jest seria trzech zabiegów, które należy przeprowadzić w odstępnie dwudniowym (max 3 dniowym). Jest to czas potrzebny na to, aby substancje czynne zostały wchłonięte z powierzchni kanału słuchowego i mogły zadziałać leczniczo.
W niektórych przypadkach polepszenie stanu zdrowia staje się odczuwalne już po pierwszym zabiegu.
Natomiast przy zadawnionych dolegliwościach, zabieg powinno przyjąć się w serii trwającej nawet kilka tygodni.
Przy silnych bólach okolicy głowy świecowanie można przeprowadzać codziennie przez siedem dni, natomiast przy chronicznych bólach raz lub dwa razy w tygodniu, a w celach zapobiegawczych i pielęgnacyjnych raz na trzy lub cztery tygodnie.
Przerwa pomiędzy seriami powinna wynosić ok. 6 miesięcy.
Jednakże ilość zabiegów świecowania powinna być indywidualnie dobierana w zależności od stanu występujących dolegliwości.
 
Objawy przedawkowania zabiegu świecowania uszu
 
Objawem wystąpienia przedawkowania zabiegu świecowania uszu może być podrażnienie błony bębenkowej ucha, które przejawia się jako trzeszczenie błony bębenkowej ucha podczas mówienia, czy jedzenia lub słyszenie szumu przepływającej krwi w tętnicy ucha.
Świecowanie należy przerwać w przypadku pojawienia się powyższych lub podobnych objawów. Wymienione objawy w ciągu kilku tygodni ustępują samoistnie.
 
Akcesoria potrzebne do wykonania zabiegu świecowania uszu
 
Do wykonania zabiegu świecowania niezbędne są:
  • druga osoba do wykonania zabiegu
  • dwie świece ziołowe
  • ręcznik papierowy, w tym dwa kawałki z wyciętymi otworami na uszy
  • zapałki lub zapalniczka, czy paląca się zwykła świeca
  • patyczki z wacikami do nakładania kremu i końcowego oczyszczania powierzchni ucha
  • szklanka z wodą
  • krem (możliwie gęsty) lub wazelina kosmetyczna
  • mała poduszka pod głowę
  • waciki do zasłonięcia uszu po przeprowadzeniu zabiegu
 
Aby wspomóc zabieg świecowania uszu niezbędny jest całkowity relaks, który można osiągnąć słuchając muzyki relaksacyjnej lub inspirowanej rytuałami indiańskimi. Należy również wyciszyć i zaciemnić pomieszczenie bez przeciągu.
 
Przeprowadzenie zabiegu świecowania uszu
 
Świecowanie powinno się przeprowadzać jednocześnie podczas jednego zabiegu w obydwu uszach, jedno po drugim. Zabieg trwa około pół godziny.
  • Osoba, u której przeprowadzany jest zabieg świecowania leży na jednym boku w wygodnej pozycji, z podłożoną pod głowę poduszką, w taki sposób, aby kanał w uchu był w pozycji pionowej.
  • Na jej głowę należy nałożyć ręcznik papierowy z wyciętym otworem, tak aby ucho było na wierzchu.
  • Nakremować małżowinę uszną i masować okolice ucha przez 2-3 minuty.
  • Zapalić świecę z odpowiedniej strony.
  • Włożyć świecę do ucha i umiejscowić ją przy pomocy delikatnych obrotów tak, aby podczas spalania dym nie wydostawał się na boki, lecz wylatywał kanałem świecy (nie należy wpychać świecy do ucha zbyt głęboko). W przypadku produktów Herbamedic końcówkę z filtrem bezpieczeństwa opieramy (przytykamy) do skóry ucha i uszczelniamy kremem.
  • Zapaloną świecę trzymać delikatnie w pionowej pozycji. Podczas spalania pacjent może słyszeć różne delikatne odgłosy skrzypienia i szeleszczenia oraz przyjemną zmianę ciśnienia w uchu.
  • Gdy płomień dotrze do dolnego wskaźnika świecy wyjąć niedopałek i zagasić w szklance z wodą.
  • Po świecowaniu oczyścić lekko skórę ucha i zakryć wacikiem.
  • Po chwili relaksu pacjenta zabieg przeprowadzamy na drugim uchu.
  • Po wykonaniu świecowania po obu stronach pacjent odpoczywa 10-15 min., również w celu utrwalenia leczniczego efektu działania świecowania.
  • Rozwinąć zgaszone niedopałki świec i sprawdzić ich zawartość. Wewnątrz powinny znajdować się zanieczyszczenia i osady z ucha. Na podstawie ich wyglądu możemy określić stan zdrowia pacjenta. Jasnożółty nalot świadczy o tym, że osoba jest zdrowa, brązowy - że zabieg trzeba powtórzyć, ponieważ nie przyniósł jeszcze spodziewanych efektów, zielony nalot oznacza poważniejsze kłopoty zdrowotne - należy zasugerować bezzwłoczną wizytę lekarską.
  • Przed wyjściem na zewnątrz uszy zabezpieczamy kulką z waty, aby ochronić przed wiatrem i chłodem.
  • Nie należy tego dnia brać prysznica ani myć głowy, aby nie zalać uszu.
Zabieg świecowania jest poprzedzającym zabieg konchowania uszu, który wykonuje się przy pomocy konchy. Ze względu na większą średnicę górnego otworu działanie lecznicze konchy jest silniejsze, jednak pacjent odczuwa taki sam komfort i przyjemność w trakcie zabiegu, a czasami nie odczuwa różnicy podczas zabiegu świecowania czy konchowania. Jednak sam proces zabiegów przebiega w jednakowy sposób.

Świecowanie i konchowanie uszu wykonuję na terenie Mińska Mazowieckiego i okolic.

Jeśli jesteś zainteresowany zabiegiem - napisz.

Cena 30 zł., przy serii zabiegów - zniżka.

Zapraszam :)

Uprawnienia do wykonywania zabiegu wyślę mailem, na życzenie.

Kopiowanie i powielanie bez mojej zgody zabronione

bottom of page